Nastavení cookies

Historie Sokotry

Historie ostrova se datuje do období asi 1000 let př.n.l., z něhož pocházejí nejstarší důkazy o osídlení ostrova a hroby.

Prvními obyvateli Sokotry byli zřejmě jihoarabské kmeny s vazbou na Sabeánce.

Kolem roku 500 před n.l. patřil ostrov k velmi významným vývozcům aloe, rumělky,kadidla a myrhy. V roce 300 př.n.l. se stal rájem pro obchodníky, kteří zde nalezli nejen cenné zboží, ale také vodu, odpočinek a rozptýlení.

Prý i samotnému Alexandru Velikému Sokotra učarovala svým přírodním bohatstvím a kouzelnou atmosférou. V 1. století se objevila na řeckých mapách pod názvem Dioskouridou. Dle některých zdrojů na ostrově v roce 50 n.l. ztroskotal apoštol sv.Tomáš a zavedl křesťanství.

Je velice pravděpodobné, že po dlouhá staletí na ostrově žili ve vzájemném souladu muslimové i křesťané. O mnoho let později, kolem roku 700 n.l. byla Sokotra součástí Islámského státu sahajícího od Levanty až do severovýchodní Indie.

Počátkem 16. století se Socotra dostala pod nadvládu jemenských sultánů, mezi lety 1876 a 1967 byla britským protektorátem.

V listopadu 1967 britové udělili Jemenu nezávislost.

Oficiálně od roku 1990 je Sokotra součástí Jemenské republiky, pod níž spadá dodnes.

Ostrov je opředen mnoha mýty a legendami, dle jedné z nich byl ohnivým hnízdem bájného ptáka Fénixe, který ho jednou za 500 let opouštěl, aby v egyptské Heliopoli vstal z popela a obdaroval lidské domovy životodárným ohněm.

 

Novodobá historie/bezpečnost Sokotry

Pro své jedinečné endemické druhy a neznečištěné životní prostředí si Sokotra získala zájem botaniků a vědců. Dlouholeté projekty na ochranu životního prostředí se soustředí hlavně v programech mnoha vysokých škol zaměřených na environmentální rozvoj v celé Evropě i ve světě.

„Kontrolu“ nad ostrovem zajišťují v současné době Spojené Arabské Emiráty a Saúdská Arábie. Velké investice do infrastruktury, stavebnictví a dalších „bohulibých“ projektů přinášejí sice lepší život pro místní obyvatele, ale zároveň tvoří velice tenkou línii mezi dobrem a zlem konaným na svébytné kultuře Sokotry. Globalizace v přímém přenosu se svými pozitivními i negativními důsledky, která je nevratným procesem.

Jak zachovat udržitelný rozvoj turismu, šetrně využívat přírodní zdroje a podporovat sociální rozvoj, který respektuje potřeby všech ? Na tuto filozofickou otázku neumím jednoznačně odpovědět…

Snad nový gouvernér Sokotry najde balanc, aby nedocházelo k negativním dopadům a znehodnocení jedinečného přírodního bohatství.

A jeho odpovědnost a snaha zachovat tuto rozmanitost, bohatost a kulturní identitu i pro budoucí generace nebyly jen předvolební klišé.

Ostrov Sokotra Ostrov Sokotra Ostrov Sokotra