Rady a tipy

Socotra Socotra Socotra Socotra Socotra Socotra

Nejjednodušší způsob jak cestovat po Sokotře je s místní ekoturistickou organizací.

Čistě individuální turistika je na ostrově téměř nemožná, turismus je zatím v plenkách. Neexistují půjčovny aut a další potřebná turistická zařízení.  Obchody s potravinami a pitnou vodou jsou velmi omezené a dostupné jen na málo místech ostrova.

Jedině v hlavním městě Hadibo se nabízí možnost ubytování v hotelu. Standard hotelu sice nedosahuje evropských kvalit, nicméně je to vhodná volba pro cestovatele, kteří nepreferují kempy a ubytování uprostřed divoké přírody.

Ceny za ubytování a jídlo jsou sice vyšší než na pevninské části Jemenu, ale většinou srovnatelné nebo nižší než v ČR.  Obvykle je program pro cestující navržen tak, aby zahrnoval kompletní služby  - ubytování, plnou penzi včetně pitné vody, pronájem kempinkového vybavení, poplatky za vstupy do přírodních rezervací a poplatky za táboření. Pouze nadstandardní služby jako pronájem rybářských lodí, zapůjčení vybavení pro potápění, jiné specifické požadavky a extra výlety navíc jsou placeny mimo kompletní náklady.

Strava je na Sokotře podmíněna lokálními možnostmi. Jídlo je vždy připraveno z čerstvých surovin a dle možností bez nutnosti transportu. Většinou se jedná o čerstvé ryby, maso, vařená zelenina, rýže a chlebové placky. K snídani jsou obvykle servírované vařené fazole – foul, chlebové placky, med, sýr, marmeláda, čaj s mlékem nebo káva. Po celý den je k dispozici pitná voda.

Doporučení pro vhodné oblečení! Ostrov je pravou nezkaženou kolébkou muslimského světa! Vzhledem k tomu, že se budete pohybovat mezi místními lidmi a v programu jsou i návštěvy domorodých vesnic, je nutné respektovat místní pravidla v oblékání a chování! Ačkoli si lidé pomalu zvykají na turisty z odlišných kultur a na plážích se můžete v klidu opalovat v plavkách, místní lidé stále nejsou připraveni vás takto potkat ve městě nebo na ulici. Krátké kalhoty s délkou ke kolenům jsou již přijatelné. Ženy by měly volit volné neobepínající oblečení zakrývající zadní partie, mohou obléci halenky i trika s krátkým rukávem, avšak tílka akceptovatelné nejsou. Ukažte respekt k místním tradicím a překryjte si volně vlasy šátkem, setkáte se s velmi pozitivní reakcí a otevřou se vám dveře k jedinečné sokotránské pohostinnosti.