Rady a tipy

Socotra Socotra Socotra Socotra Socotra Socotra

Jediný způsob jak cestovat po Sokotře je s místní licencovanou kanceláří, která zajistí potřebné vízum a letenku.

Čistě individuální turistika je na ostrově téměř nemožná,neexistují půjčovny aut a další potřebná turistická zařízení. Obchody s potravinami a pitnou vodou jsou velmi omezené a dostupné jen na málo místech ostrova.

Jedině v hlavním městě Hadibo se nabízí možnost ubytování v hotelu. Standard hotelů sice nedosahuje evropských kvalit, nicméně je to vhodná volba pro cestovatele, kteří nepreferují kempy a ubytování uprostřed divoké přírody.

Nově je postaven Hotel kvality 3* (otevřen 2022 ), dostupnost ceny na vyžádání.

Ostrov je stále komplikovaně dostupný, jak lodní tak leteckou dopravou. Většina surovin se musí dovážet a proto ceny jídla jsou vyšší než v ČR a ceny pohonných hmot jsou také výrazně vyšší než v pevninské části Jemenu.

Program pro cestující navržen tak, aby zahrnoval kompletní služby - místní řidiče a průvodce, ubytování, auta 4 x 4 , plnou penzi včetně pitné vody, soft drinks, pronájem kempinkového vybavení, komletní vybavení pro vaření, poplatky za vstupy do přírodních rezervací a poplatky za táboření, výlet loďí na nejvdálenější místo ostrova.

Pouze nadstandardní služby jako pronájem rybářských lodí, zapůjčení vybavení pro potápění, jiné specifické požadavky a extra výlety navíc jsou placeny mimo kompletní náklady.

Strava je na Sokotře podmíněna lokálními možnostmi. Jídlo je vždy připraveno z čerstvých surovin a dle možností bez nutnosti transportu. Většinou se jedná o čerstvé ryby, maso ( kozí, skopové, kuřecí ) vařená zelenina, rýže, těstoviny a chlebové placky. K snídani jsou obvykle servírované vařené fazole – foul, vejce, chlebové placky, med, sýr, marmeláda, čaj s mlékem nebo káva. Po celý den je k dispozici pitná voda.

Doporučení pro vhodné oblečení! Vzhledem k tomu, že se budete pohybovat mezi místními lidmi a v programu jsou i návštěvy domorodých vesnic, je nutné respektovat místní pravidla v oblékání a chování! Ačkoli si lidé pomalu zvykají na turisty z odlišných kultur a na plážích se můžete v klidu opalovat v plavkách, místní lidé stále nejsou připraveni vás takto potkat ve městě, letišti nebo na ulici. Krátké kalhoty ( muži ) s délkou ke kolenům jsou již přijatelné. Ženy by měly volit volné neobepínající oblečení zakrývající zadní partie, mohou obléci halenky i trika s krátkým rukávem, avšak tílka akceptovatelné nejsou. Ukažte respekt k místním tradicím a překryjte si volně vlasy šátkem, setkáte se s velmi pozitivní reakcí a otevřou se vám dveře k jedinečné sokotránské pohostinnosti.