Jak jsem poprvé vzala na Sokotru lidi
Musím se přiznat, že mi Sokotra učarovala natolik, že jsem už cestou zpět v letadle začala plánovat další cestu, protože jsem věděla, že jsem ze Sokotry zdaleka neviděla všechno, co jsem vidět chtěla.
Po svém návratu jsem se sešla se svými přáteli a ti byli tak nadšeni mým vyprávěním a fotkami ze Sokotry, že jsem už po měsíci od návratu začala plánovat další cestu na Sokotru pro sebe a 8 mých přátel. Uběhly Vánoce a já jsem si další návštěvu dala jako dárek pod stromeček. V lednu 2014 po zajištění nezbytných formalit – vyřízení víz, zajištění letenek a dalších dokumentů vyrazili na 11 denní dobrodružství po Sokotře!
Odlétali jsme z Vídně a to leteckou společností Egypt Air přes Káhiru do San´á. Cesta dále probíhala ze San´á s mezipřistáním na letišti Riyan Airport a pak už na Sokotru. Poprvé jsem si uvědomila, že cítím velkou zodpovědnost za celou skupinu a už jsem přemýšlela o tom, co všechno mohu udělat pro, aby byl pro ně pobyt nezapomenutelný. Společně s Abduljameelem jsme po příletu sestavili okruh po ostrově s názvem Best of Socotra, tedy to nejlepší ze Sokotry.
Jen snad ve zkratce co zahrnoval náš pobyt a hlavně co bylo v naší výbavě: rodilý Sokotránec jako průvodce, který zároveň mluvil anglicky, terénní vozy 4x4 včetně řidiče, kuchař, který nám vařil v plné penzi (snídaně, většinou teplý oběd a vždy teplá večeře), balené vody v neomezeném množství. K dispozici jsme také měli veškeré kempingové vybavení. (stany, matrace, přikrývky), 2x jsme byli ubytování v hotelu v hlavním městě Sokotry v Hadibu. Rovněž jsme měli v ceně veškeré poplatky za rezervace, národní parky, výlety lodí apod.
Dá se říct, že 11 dní je dostatečná doba na to, aby se volným easy tempem dala Sokotra poznat a mohli jsme navštívit nejzajímavější místa ostrova. Nemá smysl detailně den po dni popisovat náš itinerář, protože jsme se všichni již na začátku domluvili, že vše budeme řešit až z pochodu a během samotného pobytu na Sokotře. Nechtěli jsme se příliš řídit a zatěžovat nějakým „oficiálním“ programem ve stylu v tolik hodin musíme být tady a v kolik tam. Samozřejmě vše bylo dáno tím, že se jednalo úžasnou a zároveň relativně malou partu, kdy se dá ještě domluvit. To na tom bylo skvělé, ostatně Sokotra o masové turistice ani nemá být.
Naše cesta začala ze severní části ostrova, kde leží i hlavní město Hadibo do centrální části ostrova. Po několika dnech jsme se opět vrátili do Hadiba, abychom dokoupili potraviny, poté jsme se vydali prozkoumat západní část ostrova a na poslední noc jsme se opět vratili do Hadiba.
Snažila jsem se myslet na to, aby byly uspokojeny všichni z naší skupiny. Střídali jsme lehký trekking po nejzajímavějších místech ostrova s odpočinkem na nejlepších plážích; návštěvu vádí, přírodních rezervací, parků a jeskyní s pobytem v domorodých vesničkách apod.
A co jsme vlastně za těch 11 dní všechno zažili? Podnikali jsme výlety do divokého vnitrozemí ostrova a objevovali druhy, které jinde nejsou jako třeba planina Dixam se stovkami stromů Dračí krve, rezervaci Homhil s kadidlovníkovým lesem. Koupali jsme se na nádherných plážích s bělostným pískem, kdy jsme si z moře mohli vyběhnout až na stometrové duny na plážích Delicia a Arher. Putovali jsme divokými kaňony Wadi Dirhur, Wadi Dafarher nenbo Wadi Ayhaft. Na jihu jsme kempovali na nejkrásnějších plážích a místech této části ostrova včetně pláže Omaq. Podnikli jsme výlety do tajuplných jeskyní Doqub a Hoq, šnorchlovali v podmořské rezervaci Dihamri.
Nezapomenutelná a doslova dechberoucí byla laguna Detwah, která leží na západním cípu ostrova v blízkosti městečka Qalansia. Tak krásné místo nikde jinde na světě nenajdete. Ještě jsme to nevstřebali a už jsme na rybářském člunu mířili na zcela nedotčenou pláž Shoab vmáčknutou do skalního útesu a zaplavali si s delfíny…bylo toho zkrátka spousta a tak netřeba ani popisovat jaké pocity jsme měli v Hadibu při poslední noci před odletem zpět domů a která otázka se nám honila hlavou... kdy se na Sokotru opět vrátíme? :-)