Informace

Informace o ostrově Sokotra

Socotra je přitažlivým místem nejen pro vyznavače trekingu, vydat se na lehkou túru zvládne díky příjemnému klimatu téměř každý. Podniknout náročnější trek mohou sportovněji založení turisté. Pro milovníky vody zde čeká podmořský svět, jehož úžasná druhová rozmanitost zajišťuje mimořádnou podívanou. Můžete pozorovat nebo dokonce plavat s delfíny, vidět želvy, rejnoky a mnoho dalších nádherných barevných ryb žijících na korálových útesech. Užívejte si jedinečnost panenské přírody každý den na jiné pláži.

Velkým zážitkem jsou pikniky, večery provoněné kouřením vodní dýmky - shishy a pozorování noční oblohy plné tisíci hvězd.

socotra

Kolem celého ostrova vede pouze jedna asfaltová silnice, ostatní cesty jsou pouze zpevněné hliněné a kamenité stezky lemující domorodé osady, které jsou sjízdné v závislosti na ročním období.

Socotránské souostroví leží v indickém oceánu jihovýchodně asi 350 km od arabského poloostrova, geograficky má však blíže k východnímu pobřeží afrického kontinentu.

Je součástí Jemenské republiky, správním a zároveň největším městem je Hadibo.

socotra


socotra


Pozoruhodná biologická rozmanitost a nedotčená jedinečná endemická příroda ji zařadila na seznam světového dědictví UNESCO. Evoluce ostrova se díky izolaci ubírala zcela jiným směrem než na pevnině. Lidé zde stále žijí v souladu a harmonií s přírodou a v některých oblastech ještě unikátním pravěkým způsobem života.

Vzhled ostrova je rozmanitý. Centrální část tvoří z velké části náhorní plošiny zvrásněné hlubokými koryty řek. Nejvyšší pohoří Haggier stoupá až do výšky 1600 m nad mořem. Severovýchod tvoří gigantické vápencové stěny skrývající spousty neprobádaných jeskyní. Západ ostrova lemují nejkrásnější písečné pláže a laguny s azurově modrou vodou.

Symbolem je pozoruhodný strom „dračí krve“ (dračinec rumělkový) jehož červeně zbarvená míza - pryskyřice, barvivo a olej je vysoce ceněným pokladem už od starověku. Další typické stromy jsou „pouštní růže“ – lahvovníky, myrhovníky, kadidlovníky a granátovníky. Ostrov je významným hnízdištěm mnoha druhů vzácného ptactva. Mezi nejčastěji zastoupené patří supi mrchožraví, kormoráni a mnoho dalších stěhovavých ptáků.

Socotra Socotra Socotra Socotra Socotra Socotra Socotra Socotra Socotra Socotra