Co je podle mě na Sokotře jedinečné

Socotra Socotra Socotra Socotra Socotra Socotra
 

V předchozích článcích jsem se vám snažila přiblížit, jak jsem se poprvé dozvěděla o Sokotře, jak mě uchvátila při mé první návštěvě a nakonec přiměla až k rozhodnutí, že tuto radost a nadšení nechci mít jen já, ale pokusím se ji zprostředkovat i ostatním.

Opravdu krásných míst, najdete na zemi zaplaťpánbůh stále dost. Mnoho je jich však už objevených a odhalených, tzv. profláknutých. Přijedete tak na krásná místa, která jsou ale přeplněná lidmi nebo se naopak jedná o uzavřené resorty a soukromé ostrovy, kam nemáte šanci se dostat.

Cestování se taky stává stále více a více dostupné nejen proto, že můžeme cestovat, kam chceme. Užíváme si pokrok ve formě nízkonákladových letů, služeb poskytující přímé ubytování nebo například spolujízdy. Dnes už to zdaleka není jen o dovolených přes cestovní kanceláře, drahých hotelech a nedostupných spojeních. Lidé dnes cestují po vlastní ose a s minimem nákladů i zavazadel a navíc o všem píší na cestovatelských blozích, dávají fotky na sociální sítě a vše může být takřka ihned „online“.

Moje touha objevit a poznat místa takřka nepoznaná a příliš nedotčená západní civilizací mě přes řadu zemí, které jsem navštívila, zejména v jihovýchodní Asii, přivedla až na Sokotru. Už jsem se zmiňovala o úžasné fauně a floře, která na Sokotře je, o endemických druzích zvířat i rostlin, které jinde na světě neuvidíte, o úžasném obyvatelstvu ostrova, které si díky opravdu dlouholeté izolaci od okolního světa zachovává svou identitu a specifický způsob života. Pro mě Sokotra je opravdu rájem na zemi! Je to místo, kde to co si opravdu představujete jako ráj, se najednou stane skutečností. :-) Jste na místě, kde můžete z průzračného moře, ve kterém plavete s delfíny vyběhnout přes bělostnou pláž do písečných dun. Na místě kde můžete podniknout túru do úžasných pohoří, vidět nádherné scenérie, odpočinout si ve skalních jezírcích, pozorovat ptáky, potápět se k vrakům lodí, objevovat úžasné jeskyně, rybařit a prostě dělat spoustu dalších věcí, které v ráji budete chtít dělat! :-)

Přes všechny tyto požitky mě však na Sokotře nejvíce oslovily principy ekoturistiky, se kterými mě seznámil můj průvodce Abduljameel. Právě ekoturistika a její principy jsou klíčové pro zachování krás, životního prostředí i ducha Sokotry. V tomto mi Sokotra doslova otevřela oči. Jsou to věci, které by měl dělat každý z nás a to nejen na Sokotře, ale i doma a vlastně kdekoliv, kde se zrovna pohybuje. O co jde? O nic složitého! Podpořte místní ekonomiku a najděte si místního průvodce, jenž bude naplňovat základní principy ohleduplnosti a ochrany životního prostředí. Využívejte stezky či trasy určené pro turisty, choďte co nejvíce pěšky, pohybujte se v malých skupinách a informujte se o místní kultuře, abyste lépe pochopili místní obyvatele. Peníze utraťte u místních, abyste přispěli ke zlepšení jejich ekonomických poměrů. Šetřete vodou, nenechávejte zbytečně zapnutá elektrická zařízení, neodnášejte nic z přírody, nezanechávejte za sebou odpadky, zajímejte se o přírodu hlouběji.

Sokotra je jen jedna a naše planeta taky. Pokud jste vnímaví, tyto důležité věci si na Sokotře uvědomíte. A proto je Sokotra pro mě jedinečná a tím pravým rájem na zemi.

Mějte se krásně :-)

Vaše Tereza